Bağlan
To Top

Paris’te Gezilecek En İyi 10 Yer | paris gezisi

Paris gezisi olmadan olur mu? elbette hayır! Bu seferki rotamız, aşkın tazelendiği bir yer, Avrupa’nın en romantik prensi, sevginin 10’a 20’ye katlandığı bir yer, şehir demek az kalır yanında. Havası, atmosferi, ambiyansı, görülmeye, yaşamaya değer. Moda, yemek, alışveriş, sanat, şarap, her şeyin can damarı Paris’te gezilecek en iyi 10 yeri sizler için seçtik.

1- Disneyland Paris

disneyland gezisi, paris çocuk parkı

Paris Disneyland

Ömrümde bir kez Disneyland’ı görmeden ölmeyeyim ama Amerika’ya gidecek ne bütçem ne de zamanım var diyenlerdenseniz hiç üzülmeyin çünkü aynısından Paris’te de var. Masallardan fırlamış şatolar, çizgi film kahramanları ve çok daha fazlası Disneyland Paris’te.

2- Louvre Müzesi

louvre müzesi paris, louvre müzesi gezisi

Paris Louvre Müzesi

Tamamını gezmek için 2 gününüzü harcamanız gerekiyor ve içerisinde tam tamına 35,000 birbirinden kıymetli eser var. Bunlardan en çok ilgi göreniyse Mona Lisa tablosu.

3- Eyfel Kulesi

eyfel kulesi paris, eyfel kulesi gezisi

Paris Eyfel Kulesi

Sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın değil, tüm dünyanın sembolik yapılarından adını ilk beşe yazdıran Eiffel Kulesi, şüphesiz ki en güzel selfielerin de çekildiği bir yer. Hele ki kulenin en tepesine asansörle çıktığınızda muhteşem bir Paris manzarası sizleri bekliyor olacak.

4- Notre Dame Katedrali

notır dam katedrali, notre dame katedrali gezisi

Paris Notre Dame Katedrali

Daha görür görmez ihtişamına kapılıp gideceğiniz Notre Dame Katedrali’nin mutlaka görmeniz gereken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galeri des Chimeres, Kuleler ve Hazine.

5- Orsay Müzesi

orsay müzesi paris, orsay müzesi gezisi

Paris Orsay Müzesi

Louvre Müzesi’nden sonra Paris’in en çok ilgi gören müzelerinden biri olan Orsay Müzesi’nin inşası 1848 ile 1914 yılları arasında tamamlanmış. Hem müze hem de sanat galerisi olan Orsay’ı mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

6- Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

lüksemburg saray ve bahçesi

Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Diğer bir adı Jardin du Luxemburg olan Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri, Paris’in en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Bahçenin tam ortasındaki göl ve köşesindeki Medici Çeşmesi’ni fotoğraflamadan Paris gezinizi sonlandırmayın.

7- Şanzelize Caddesi

şanzelize caddesi fotoğrafları, şanselize paris

Paris Şanzelize Caddesi

New York’ta Beşinci Cadde, Londra’da Oxford Caddesi, İstanbul’da İstiklal Caddesi derken şimdi dünyanın tartışmasız en güzel caddesine ışınlanmaya hazır mısınız? Şanzelize adına ne şarkılar ne şiirler yazılmıştır bugüne kadar. Modanın ve sanatın kalbinde yer alan en büyük caddedir Şanzelize.

8- Café des 2 Moulins

cafe des moulins paris, paris kafeleri

Paris Cafe Des 2 Moulins

Şimdi Amélie filmini izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrılabiliriz. Şayet izlediyseniz bu filmi, Amélie’nin çalıştığı Café des 2 Moulins’te kruvasan ve kahve eşliğinde güne başlamaya ne dersiniz?

9- Sen (Seine) Nehri

sen nehri gezisi, sen nehri turları

Paris Sen Nehri

Sen Nehri, Paris bir kenara dursun Fransa’nın hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk 10’da yer alır. Fransa’nın en uzun ikinci nehri olan Sen, Burgonya’dan doğarak Manş Denizi ve Le Havre yakınlarına dökülür.

10- Pompidou Müzesi

pompidou müze gezisi, paris müzeleri

Paris Pompidou Müzesi

Pompidou Müzesi’ni daha uzaktan görür görmez içinizde merak uyandıracak. Dış tasarımı inanılmaz farklı olan müzede sanat galerileri, sanat eserleri mevcut.

Paris gezisi yazımızı beğendiyseniz, Londra gezisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi Gezmeler!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Avrupa Şehirleri