Bağlan
To Top

Londra’da Gezilecek En İyi 10 Yer | londra gezisi

Londra gezisi başlıyor! Her ne kadar Avrupa’nın en pahalı başkentlerinden biri olsa da, Londra halen dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. Sizin de Londra için 3-4 günlük bir gezi planınız varsa bu yazımızı kesinlikle kaçırmayın. Londra’da gezilecek 10 yeri keşfetmeye hazırsanız başlayalım…

1- Big Ben & Westminster Sarayı

Westminster Sarayı gezisi

Londra Westminster Sarayı

Westminster Sarayı, yani bir diğer adıyla Parlamento Binası, Londra’nın en heybetli ve ihtişamlı yapılarından biri. Lordlar ve Avam Kamarası gibi bölümlere ev sahipliği yapan sarayın köşesindeki 106 metre yükseklikte saat kulesi Big Ben ise şehrin en sembolik ve fotojenik yapısı. Big Ben adı ise saatin içindeki 14 ton ağırlığındaki çandan geliyor.

2- Buckingham Sarayı

buckingham sarayı gezisi, londra sarayları

Londra Buckingham Sarayı

Kraliyet ailesinin resmi konutu ve çalışma ofisi olan Buckingham Sarayı, baş döndürücü mimarisiyle insanı büyülüyor. Tarihi ise 1705 senesine kadar gerileyen sarayda her gün 11:15’te nöbet değişim töreni gerçekleşiyor ve kesinlikle görülmeye değer.

3- Madame Tussauds Müzesi

madame tussauds gezisi, londra müzeleri

Londra Madame Tussauds Müzesi

Dünyanın çoğu popüler şehirlerinde görebileceğiniz Madame Tussauds Müzesi’ni daha önceden ziyaret etmediyseniz eğer Londra, bunun için harika bir fırsat olabilir.

4- London Eye

big ben gezisi, londra big ben, londra gözü

Londra London Eye

135 metre yükseklikteki London Eye, dünyanın ilk ve en büyük dönme dolapları arasında başrolde. Dönme dolaba bindiğinizde tam 1 tur 30 dakikanızı alıyor. Her biri 25 kişi kapasiteli olan 32 kapsülü olan London Eye, eğer imkanınız varsa kesinlikle gece deneyimlemeniz gereken bir yer.

5- Trafalgar Meydanı

trafalgar meydanı londra, gezi londra

Londra Trafalgar Meydanı

Londra’da açık hava etkinliklerinin düzenlendiği en büyük ve en popüler yer neresi diye soracak olursanız vereceğimiz ilk cevap şüphesiz ki Trafalgar Meydanı olur. Meydan çevresinde yer alan ilginç mimarileri de gezebilirsiniz.

6- Tate Modern

tate modern londra, londra gezisi

Londra Tate Modern Binası

Dünyanın en çok ziyaretçi çeken ve önde gelen çağdaş sanat müzelerinden biri olan Tate Modern’in İngiltere için de manevi anlamı epey büyük. Dali, Picasso gibi dev sanatçıların eserlerini bu müzede görebilirsiniz.

7- Londra Bilim Müzesi

londra en iyi müzeler, londra bilim müzesi

Londra Bilim Müzesi

Diğer bir adıyla Science Museum olan Bilim Müzesi, İngiltere’de görüp görebileceğiniz en büyük müzelerden biri olmasıyla ünlü. 1750 yılından bugüne dek tüm bilimsel gelişmeleri bir arada görmek isterseniz eğer doğruca Bilim Müzesi’nin yolunu tutmalısınız.

8- Oxford Caddesi

oxford street londra, oxford caddesi gezisi

Londra Oxford Caddesi

Biraz da alışverişten bahsetmeye ne dersiniz? Londra’nın neredeyse en popüler ve ilgi çekici mağazaları bu caddede yer alıyor. Gecesi ayrı gündüzü ayrı keyifli olan caddede yeme içme alanları da mevcut.

9- Kule Köprüsü

londra meşhur köprü, londra seyahati

Londra Kule Köprüsü

Londra’nın Big Ben ve London Eye gibi sembolik bir yapısı olan Kule Köprüsü’nün inşası 1894 senesinde tamamlanmış ve kullanıma açılmış. Köprününse hem araçlar hem de yayalar için kullanılabilir özelliği var.

10- Hyde Park

londra yeşil hyde park, londra yeşillik parklar

Londra Hyde Park

Bu kadar gezme tozmaya azıcık da dinlenme diyorsanız sizleri Hyde Park’a alalım. New York için Central Park neyse Londra için de Hyde Park o demek. Hyde Park, Londra’da yer alan kraliyet parklarının en büyüğü.

Londra gezisi yazımızı beğendiyseniz, Bangkok gezisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi Gezmeler!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Avrupa Şehirleri