Bağlan
To Top

İzmir’de Gezilecek En İyi 10 Yer | izmir gezisi

İzmir gezisi mutlaka en az 1 defa yapılmalı. İzmir’in denizi, İzmir’den çıkan şarkıcılar, İzmir’in tulumu, zeytini, gevreği, boyozu derken İzmir adına söylenecek o kadar çok söz var ki… Hepsini bir çırpıda keşfetmek içinse İzmir’de gezilecek en iyi 10 yer listemize bakmanız yeterli.

1- Kemeraltı Çarşısı

kemeraltı çarşısı izmir, kemeraltı izmir

İzmir Kemeraltı Çarsısı

Tarihi antik dönemlere dayanan Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en otantik yerlerinden biri. İçerisinde İzmirlilerin bile kaybolduğu sokaklarında dükkan dükkan gezmek, inanın tüm yorgunluğunuza değecek. Konak’tan yürüyerek ulaşabileceğiniz çarşıda yer alan Kızlarağası Hanı’nda içip içebileceğiniz en leziz Türk kahvesini içip fal baktırmadan dönmeyin.

2- Agora Antik Kenti

agora antik kenti, agora izmir resimleri

İzmir Agora Antik Kenti

Kadifekale’nin kuzey yamacındaki Agora ve bölgeden çıkarılan eserleri ve tarihi kalıntıları İzmir Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz. Hatta Agora’nın hemen karşısındaki Havra Sokağı’na da mutlaka gitmelisiniz.

3- Efes Antik Kenti

efes antik kenti izmir, efes tapınağı izmir

İzmir Efes Antik Kenti

Hazır arkeolojiden konu açılmışken Dünyanın 7 Harikası listesinde yer alan ve Efes Antik Kenti’nin de ev sahipliği yaptığı Artemis Tapınağı’nı yakından görmeye ne dersiniz? Efes geziniz sonrası enfes gözlemeleri tadabileceğiniz Yedi Uyuyanlar’a da gitmelisiniz.

4- Şirince Köyü

şirince köyü izmir, şirince köyü resimleri

İzmir Şirince Köyü

İzmir’in karadut kokulu köyü, Çirkince’den Şirince’ye uzanan köklü bir geçmişi olan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Şirince’de güne güzel bir köy kahvaltısı ile başlayın ve köyün yerlileri ile tanışın. Sıcacık, samimi bir gezi sizleri bekliyor.

5- Kadifekale

kadife kale izmir, kadifekale kalesi

İzmir Kadifekale

İzmir’e tepeden en iyi nereden bakarım diyecek olursanız, cevabımız kesinlikle Kadifekale olur. Milattan Önce 3. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle yaptırılan tarihi Kadifekale’de bir bardak çay ve Ege’nin incisi İzmir’in tadını çıkarabilirsiniz.

6- İzmir Saat Kulesi

saat kulesi izmir merkez, izmir saatli kule

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolik yapısı olan İzmir Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirmeyenlere İzmir fatihi denmiyor. İşte bu nedenle Konak, Asansör turlarınızda Saat Kulesi’ni görmek üzere kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

7- İzmir Kordon Boyu

izmir kordon boyu, kordon sahili izmir

İzmir Kordon Boyu

İzmir’in can damarı Kordon’u ve akşamüstü üzerinde püfür püfür esen rüzgarın yüzünüze vururken uzanabileceğiniz çimleridir. Kordon boyu yürüyüşe çıkmadan İzmir gezinizi sakın ola ki sonlandırmayın.

8- Kıbrıs Şehitleri Caddesi

kıbrıs caddesi izmir, izmirin caddeleri

İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İstanbul’un İstiklal’i varsa İzmir’in de Kıbrıs Şehitleri Caddesi var elbette. Cadde boyunca sağlı sollu dükkanlar bir yana yolun sonunda bir de deniz çıkıyor karşınıza. Zaten sonu denize çıkmayan sokak azdır İzmir’de.

9- İnciraltı

inciraltı sahili izmir, inciraltı resimleri

İzmir İnciraltı

İzmir’in biraz daha elit kesimi desek yanılmayız. Deniz burada da başrolde. Alışveriş merkezleri, deniz boyunca bisiklet kiralayabileceğiniz ve sürebileceğiniz yollar ve çok daha fazlası İnciraltı’nda. İzmir’in en yeşil yeri olan İnciraltı, kafe ve eğlence mekanlarıyla da ünlü.

10- Karşıyaka Çarşısı

karşıyaka çarşı izmir, izmirin meşhur çarşıları

İzmir Karşıyaka Çarşısı

İzmir’in karşı yakasında bulunan Karşıyaka, İzmir’in en nadide ilçelerinden biri. Vapur sefası yaparken Konak’tan Karşıyaka’ya 15 dakikada ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Şehrin en geniş ulaşım ağı olan izbanı kullanarak da Karşıyaka Çarşısı’na gidebilirsiniz.

İzmir gezisi yazımızı beğendiyseniz, İstanbul gezisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi Gezmeler!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Türkiye