Bağlan
To Top

Ankara’da Gezilecek En İyi 10 Yer | ankara gezisi

“Ankara’da doğdu gün; Öğün Türk oğlu öğün. Tan yeridir Türklüğün, Bahtı ak, taşı kara. Adı büyük Ankara.” demiş zamanında H. Ali Yücel, ne de doğru söylemiş. Tan yeridir Türklüğün, bakmayın resmi duruşuna doğaya da canlıya da gereğinden fazla önemi verir. Gezilecek yeri de çoktur hani: var mısınız Ankara gezisi yapmaya ve bu cennet şehrin 10 güzel yerini keşfetmeye?

1- Anıtkabir

anıtkabir gezisi, ankarada anıtkabir gezisi

Ankara Anıtkabir

Daha şehre adım atar atmaz Anıtkabir’e nasıl gidilir diyeceğinizi tahmin ediyoruz ve bu nedenle de listemize Anıtkabir ile başlamak istedik. Duygularınızın kelimenin tam anlamıyla sel olacağı Anıtkabir geziniz için en az 1 gün ayırmalısınız.

2-Ankara Kalesi

ankara kalesi gezisi

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’ni görür görmez aşık olacağınıza garanti veriyoruz. Ulus’tan yürüyerek ulaşabileceğiniz kaleden Ankara’yı panoramik görüntülemeyi sakın unutmayın.

3- Seğmenler Parkı

ankara seğmenler parkı, ankarada gezilecek yerler

Ankara Seğmenler Parkı

Sabah sabah yeşilliklerin arasında doğa yürüyüşü de nereden çıktı şimdi demeyin hiç ve hemen Seğmenler Parkı’nın yani Ankara’nın bol oksijenli ve popüler yerinin yolunu tutun. Sıra sıra dizilen banklarda soluklanın ve doğaya kulak verin.

4- Kızılay Meydanı

kızılay ankara, ankarada gezmek

Ankara Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı için Ankara’nın kalbinin attığı yer desek hiç de yanılmış olmayız. Gencinden yaşlısına bu park da bir nebze de olsa iş ve hayat stresinden kurtulup dinlenmek için dört dörtlük bir yer olan Kızılay Meydanı’nın çevresinde çok sayıda kafe, dükkan ve restoran da bulunuyor.

5- Gençlik Parkı

gençlik parkı gezmek

Ankara Gençlik Parkı

Ankara’yı soğuk ve resmi bir yer olarak bilenler için tüm bu tabuları yerle bir edecek yer varsa o kesinlikle her renge bürünen Gençlik Parkı olmalı. Ailelerin bir numaralı uğrak yeri olan Gençlik Parkı’nda bir de lunapark bulunuyor.

6- Etnografya Müzesi

ankara müzeleri, etnografya müzesi ankara

Ankara Etnografya Müzesi

Birbirinden farklı ve tarihi müzelerin çok sayıda bulunduğu Ankara’da uğramadan dönmemeniz gereken müzelerin başında Etnografya Müzesi geliyor. Türk çini ve porselenlerinden tutun da Anadolu’nun çeşitli bölgelerine ait ayakkabılar, kilimler, ok, yay gibi eşyaları müzede görmeniz mümkün.

7- Kocatepe Camii

kocatepe camisi ankara

Ankara Kocatepe Camii

Dini ve kültürel bir merkez olmasının yanı sıra devasa mimarisiyle de göz dolduran Kocatepe Camii’nin 1987 yılında Turgut Özal tarafından açılışı yapılmış. 4500 metrekarelik bir alana yayılan caminin içini gezebilir ve içerisindeki konferans salonu, ticarethane ve kütüphaneyi de görebilirsiniz.

8- Kurtuluş Savaşı Müzesi

kurtuluş savaşı müzesi nerede, ankara müzeleri

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi

Cennet vatanımızın dönüm noktalarından biri olan Kurtuluş Savaşı hakkında bilmediğimiz o kadar şey var ki hala. Ankara’da mutlaka uğramanız gereken bir yer Kurtuluş Savaşı Müzesi. Ulus Meydanı’nda yer alan bu tarihi müze, aynı zamanda ülkemizin de ilk meclis binası.

9- Hamamönü

hamamönü ankara, hamamönü gezisi

Ankara Hamamönü

Zamanı çok gerilere sarıp, Hamanönü’nün yolunu tutmalısınız. Sıhhiye’den yürüme mesafesinde yer alan Hamamönü, çok eskiden kalma binaların restore edilmesiyle hala antik dokusunu taşıyan evleri ziyaret edebilirsiniz.

10- Beypazarı

beypazarı gezisi ankara, ankara gezileri

Ankara Beypazarı

Ankara’ya gelip de Beypazarı’na uğramadan olmaz. Hele ki tam da merkezde bulunan Havuç Heykeli’ni gördüğünüz anda hemen fotoğraflamak isteyeceksiniz. Evleri ile farkını yaratan Beypazarı’nda çok ucuz alışveriş alternatifleri de sizleri bekliyor.

Ankara gezisi yazımızı beğendiyseniz, bir önceki yazımız olan İstanbul gezisi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi Gezmeler!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori Türkiye